خط انتقال 400 کیلوولت جیرفت به ارگ بم برقدار شد

پروژه خط انتقال 400 کیلوولت از پست جیرفت به پست 400 کیلوولت ارگ بم به طول 90 کیلومتر که از مسیر صعب العبور کوه های جبال بارز عبور می کند به اتمام رسید و برقدار شد.

به گزارش «انرژی امروز» از وزارت نیرو، حمیدرضا حبیبی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای کرمان در خصوص ضرورت احداث این پروژه اظهار داشت: بعد از مطالعات اولیه و بررسی‌های لازم توسط دفتر فنی و برآورد بار در مناطق جنوب و شرق استان و نیاز این مناطق به وجود شبکه پایدار، لزوم احداث خط انتقال در سطح ولتاژ 400 کیلوولت از کهنوج به جیرفت و سپس به ارگ بم ضروری بود که پس از تصویب و موافقت شرکت توانیر این پروژه در دو فاز عملیات اجرایی آن در سال 93 آغاز شد.

وی در ادامه گفت: فاز اول این پروژه از نیروگاه شوباد کهنوج به پست 400 کیلوولت جیرفت به طول89کیلومتر  انجام  شد و فاز دوم آن از پست جیرفت به پست ارگ بم ، به دلیل عبور از مسیرهای سخت و صعب العبور کوه‌های جبال بارز از لحاظ اجرایی پروژه ای بسیار سنگین  بود که امروز برقدار شد.

حبیبی درباره مشخصات فنی این طرح گفت: خط مذکور به صورت تکمداره و به طول 90 کیلومتر در 3 منطقه آب و هوایی متوسط، سنگین و فوق سنگین بین دو شهرستان جیرفت و بم با استفاده از سیم هادی کرلو و به صورت دو باندل  و با نصب 226 برج اجرا شده که بیشترین ارتفاع این خط از سطح دریا  سه هزار و 140 متر و حداقل آن 890 متر است.

وی اظهار داشت: با به مدار آمدن این خط رینگ 400 کیلوولت جنوب شرق تکمیل و موجبات پایداری و افزایش ضریب اطمینان  شبکه و تامین برق پایدار در منطقه جیرفت، بم و زاهدان فراهم شد.

مدیرعامل برق منطقه‌ای کرمان از این طرح به عنوان یک زیرساخت مهم برای تامین برق پایدار جهت صنایع و معادن و همچنین بخش کشاورزی در سال‌های آتی یاد کرد و گفت: ارزش این پروژه در حال حاضر نزدیک به 900 میلیارد تومان است و  کلیه عملیات طراحی، ساخت تجهیزات و اجرا توسط  شرکت‌ها و متخصصین داخلی انجام شده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن