رئیس جدید بانک جهانی کیست؟

آجای بانگا، رئیس جدید بانک جهانی روز جمعه به طور رسمی کار خود را در این سمت آغاز کرد.

به گزارش «انرژی امروز» از یورونیوز، این کارآفرین هندی-آمریکایی جانشین دیوید مالپس در مقام رئیس بانک جهانی شد. آجای بانگا که سابقه ریاست بر شرکت خدمات مالی «مسترکارت» را دارد ماه گذشته به عنوان رئیس بانک جهانی انتخاب شد. او تنها نامزد این مقام بود.

آجای بانگا پس از جیم یونگ کیم دومین رئیس بانک جهانی است که متولد ایالات متحده متولد نیست. وی همچنین اولین رئیس بانک جهانی محسوب می‌شود که از یکی از دانشگاه‌های آمریکا فارغ‌التحصیل نشده است.

رئیس جدید بانک جهانی دوره تحصیلات عالی و ابتدای دوره فعالیت حرفه‌ای خود را در هند گذراند.

دوره ریاست آجای بانگا در حالی آغاز شد که قرار است اصلاحاتی در بانک جهانی صورت گیرد. جزئیات این اصلاحات قرار است ماه اکتبر در جریان نشست سالانه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در مراکش مشخص شود.

کمک به کشورها برای تامین هزینه مورد نیاز برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین از مهمترین چالش‌های پیش‌روی بانک جهانی است. آجای بانگا در نامه‌ای به کارکنان بانک جهانی نوشته است که هدفش دستیابی به «جهانی بدون فقر روی کره‌ای قابل زندگی» است.

دیوید مالپس، رئیس سابق بانک جهانی اغلب با انتقادهایی در زمینه مقابله با معضل تغییرات آب و هوایی روبرو می‌شد. او ماه سپتامبر گذشته در پاسخ به خبرنگار روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» حاضر نشده بود بپذیرد که تغییرات آب و هوایی نتیجه فعالیت‌های انسان است.

هرچند او بعدا به نقش فعالیت‌های بشر در تغییرات آب و هوایی اذعان کرد اما انتقاد کنشگران محیط زیستی از جمله ال گور، معاون پیشین رئیس‌جمهوری آمریکا از دیوید مالپس ادامه پیدا کرد.

رئیس بانک جهانی به طور سنتی شهروند آمریکا است و از سوی واشنگتن نامزد این مقام می‌شود. در مقابل مدیر صندوق بین‌المللی پول از میان نامزدهای اروپایی انتخاب می‌شود.

آمریکا بزرگترین سهامدار بانک جهانی است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن