صادرات دیزل چین سه برابر شد

پالایشگاه‌های چینی در پی افزایش سهمیه صادرات و حاشیه سود رو به رشد فروش به بازارهای خارجی، صادرات دیزل را از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون، سه برابر افزایش دادند.

به گزارش اویل پرایس، آمار اداره کل گمرک چین نشان داد صادرات دیزل در فاصله ژانویه تا اوت، ۱۹۷.۲ درصد در مقایسه با هشت ماه نخست سال ۲۰۲۲ رشد کرد. صادرات دیزل چین در ماه اوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵۱.۵ درصد افزایش داشت. صادرات بنزین و سوخت جت چین هم در اوت و در هشت ماه نخست امسال، افزایش یافت.

حاشیه سود پالایش منطقه‌ای در اوت به ۱۲ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید که بالاتر از ژوئیه و بالاترین میزان از اواخر ژانویه امسال بود.

افزایش صادرات سوخت به خصوص دیزل از سوی چین، همزمان با رشد حجم پالایش نفت توسط پالایشگاه‌های چینی در اوت، روی داد.

آمار هفته گذشته چین نشان داد حاشیه سود بالای صادرات و پیک تقاضای تابستانی، باعث شده است پالایشگاه‌های این کشور، پالایش نفت را به رکورد ۱۵.۲۳ میلیون بشکه در روز در اوت افزایش دهند که بالاترین حجم پالایش شده تاکنون بوده است.

مجموع تولید پالایشگاهی در ماه میلادی گذشته، ۱۹.۶ درصد در مقایسه با اوت سال ۲۰۲۲ رشد کرد. رشد تولید پالایشگاهی، بالاترین رشد سالانه از مارس سال ۲۰۲۱ بود. در فاصله ژانویه تا اوت، تولید پالایشگاهی بر مبنای سال به سال، ۱۱.۹ درصد رشد کرد و به ۱۴.۷۶ میلیون بشکه در روز رسید.

چین در اوت، بالاترین حجم واردات ماهانه نفت را داشت و ورود محموله‌های نفتی به این کشور نسبت به ژوئیه، ۲۰.۹ درصد و در مقایسه با اوت سال میلادی گذشته، به میزان ۳۰.۹ درصد رشد کرد.

کمبود ظرفیت پالایش، دلیل بزرگ وضعیت عرضه محدود است. عامل دیگر، تاب آوری تقاضا حتی در مواجهه با فعالیت صنعتی کندتر است. بعضی از تحلیلگران هشدار می دهند که وضعیت عرضه ممکن است با اوج گرفتن فعالیت صنعتی، حادتر شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن