لیبی؛ مقصران تلفات سیل تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند

در حالی که امدادگران از مقامات می‌خواهند که از دفن قربانیان در گورهای دسته جمعی خودداری کنند، بسته‌های عظیمی از تجهیزات پزشکی از جمله کیسه‌های جسد به لیبی سیل زده فرستاده شده است.

به گزارش «انرژی امروز» از یورو نیوز، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ۲۹ تن تجهیزات بهداشتی برای کمک به ۲۵۰ هزار نفر در بنغازی فرستاده شده است.

این تجهیزات که به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی ارسال می‌شوند، شامل داروهای ضروری، لوازم جراحی، اورژانس، اقلام پزشکی و کیسه جسد برای جابجایی «ایمن و آبرومندانه» و دفن جانباختگان است.

سازمان جهانی بهداشت و سایر آژانس‌های امدادی از مقامات لیبی خواسته‌اند تا از دفن قربانیان سیل اخیر در گورهای دسته جمعی خودداری کنند. این سازمان می‌گوید دفن گروهی می‌تواند ناراحتی روانی طولانی مدتی برای خانواده‌ها به همراه داشته باشد. همچنین اگر این گورها نزدیک به آب باشند، سلامتی مردم را به خطر خواهد انداخت.

در عین حال، دادستان ارشد دولت شرق لیبی گفته است که مسئول بی‌توجهی به این دو سد در شهر درنه را تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد. این شهر در تلاش است تا راهکاری برای هزاران جسدی که پس از فاجعه زیر آوار مانده و در آب تجزیه شده‌اند، پیدا کند.

در همین حال، وزارت امورخارجه بریتانیا اعلام کرد که بسته کمکی خود را به لیبی و مراکش، جایی که هزارن نفر در زلزله جان خود را از دست داده‌اند، به ۱۰ میلیون پوند افزایش داده است.

این پول برای تامین مواد ضروری از جمله سرپناه اضطراری، فانوس‌های خورشیدی قابل حمل و فیلترهای آب هزینه خواهد شد.

یک تیم تخصصی فوریت‌های پزشکی به رهبری کارشناسان بهداشتی هم به لیبی اعزام خواهند شد تا ارزیابی‌های پزشکی سریع از مناطق آسیب دیده ارائه دهند.

براساس گزارش سازمان ملل، از زمانی که لیبی تحت تاثیر باران‌های سیل آسا قرار گرفت، بیش از هزار نفر در گورهای دسته جمعی دفن شده‌اند.

به گفته سازمان هلال احمر لیبی از روز پنجشنبه ۱۱ هزار و ۳۰۰ نفر در درنه جان خود را از دست داده‌اند. ۱۰ هزار و ۱۰۰ نفر دیگر هم مفقود شده‌اند که امید چندانی به زنده بودن آنها وجود ندارد.

«یک‌پنجم جمعیت کشته یا مفقود شده‌اند»

یسرا الباگیر، خبرنگار اسکای نیوز در آفریقا گفت: «حداقل ۲۰ درصد از جمعیت شهر درنه کشته یا مفقود شده‌اند.»

بیل‌های مکانیکی به دنبال کسانی که مفقود شده‌اند هستند، اما تعداد آنها به اندازه کافی نیست. گفته می‌شود تنها سه یا چهار بیل مکانیکی در این شهر دیده شده است.

الصدیق السو، دادستان کل لیبی روز جمعه گفت که دفتر او مدیریت سد و مقام مسئول منابع آب را احضار کرده است.

او گفت که تحقیقات بر روی اعتبارات تخصیص یافته برای نگهداری سدها متمرکز است و بعد هم تاکید کرد که گزارش‌هایی مبنی بر اینکه قبل از سیل، ترک‌هایی در سد دیده شده دریافت کرده است.

او ادامه داد: «به شهروندان این اطمینان را می‌دهم که با هرکسی که مرتکب اشتباه و سهل انگاری شده، برخورد قاطع صورت گرفت. دادستانی علیه او پرونده کیفری تشکیل خواهد داد و او را محاکمه خواهد کرد.»

مقامات هشدار داده‌اند که ممکن است تعداد کشته‌ها بیشتر شود چرا که بیماری‌های مختلف احتمالا در شهر از طریق آب منتقل خواهد شد.

ابراهیم العربی، وزیر بهداشت دولت غربی لیبی مستقر در طرابلس گفت که مطمئن است آب‌های زیرزمینی با اجساد، حیوانات مرده، زباله‌ها و مواد شیمیایی آلوده شده است. او گفت: «از مردم می‌خواهیم که به چاه‌های درنه نزدیک نشوند.»

این فاجعه پس از سال‌ها جنگ داخلی بین دولت‌های رقیب رخ داده است. البته دولت‌ها سعی در حل مشکلات داشته‌اند اما تلاش‌ها به دلیل سردرگمی، مشکلات در دریافت کمک‌ها به مناطق آسیب دیده، تخریب زیرساخت‌های درنه از جمله چندین پل، با مشکل مواجه بوده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن