اضافه شدن ظرفیت یک میلیارد مترمکعبی آب نامتعارف برای رشد تولید صنایع

وزیر نیرو گفت: مجموع تخصیص آب صنعت کشور تا سال گذشته 2.7 میلیارد مترمکعب بود که با اجرای یک بند قانونی به میزان یک میلیارد مترمکعب تا امروز به این ظرفیت افزوده شد و این امکان وجود دارد تا چند برابر به این ظرفیت اضافه شود.

به گزارش «انرژی امروز» علی اکبر محرابیان در همایش سراسری مدیران ارشد وزارت نیرو و مدیران آب و برق سراسر کشور، با تاکید بر کاهش مصرف آب و برق در بخش‌های غیر‌مولد و افزودن آن به بخش مولد کشور در راستای جهش تولید، افزود: این کاهش متوجه بخش تولید و رفاه کشور نمی‌شود بلکه تاکید ما بر کاهش مصرفی است که هیچگونه رفاهی را ایجاد نمی‎‌کند و با مدیریت این بخش می‌توان گام بسیار موثری در جهش تولید کشور برداشت.

محرابیان اظهار کرد: در حوزه آب، نقشه جامع آب کشور مطرح شد که شامل برنامه 20 ساله کشور برای تامین آب در بخش‌های مختلف می‌شود، به تصویب شورای عالی آب رسیده و به عنوان سندی راهبردی برای مدیریت آب به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: همچنین در بخش برق نیز یک سند جامع 20 ساله به تایید متخصصان رسیده است و مورد بازدید مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نیز قرار گرفته است.

اضافه شدن ظرفیت یک میلیارد مترمکعبی آب نامتعارف برای رشد تولید صنایع

محرابیان افزود: امروز با قوانین، مقررات و ظرفیت‌های کشور محدودیت رشد صنایع برطرف و با استفاده از ظرفیت آب‌های نامتعارف به توسعه صنعت کشور کمک شد.

وزیر نیرو در این زمینه توضیح داد: مجموع تخصیص آب صنعت کشور تا سال گذشته 2.7 میلیارد مترمکعب بود که با اجرای یک بند قانونی به میزان یک میلیارد مترمکعب تا امروز به این ظرفیت افزوده شد و این امکان وجود دارد تا چند برابر به این ظرفیت اضافه شود.

وی با بیان اینکه در بخش برق نیز با وضع قوانین و مقررات، اقدامات بنیادینی صورت گرفته است، اظهار کرد: در همین راستا ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری صنعت برق را برای توسعه نیروگاه‌ها و بخش صنعت به کار گرفتیم.

محرابیان با تاکید بر کاهش مصرف آب و برق در بخش‌های غیر‌مولد و افزودن آن به بخش مولد کشور در راستای جهش تولید، افزود: این کاهش متوجه بخش تولید و رفاه کشور نمی‌شود بلکه تاکید ما بر کاهش مصرفی است که هیچگونه رفاهی را ایجاد نمی‎‌کند و با مدیریت این بخش می‌توان گام بسیار موثری در جهش تولید کشور برداشت.

برنامه تامین آب سیستان و بلوچستان در سه لایه تعریف شد

وزیر نیرو بیان کرد: بیش از یک میلیون نفر جمعیت استان سیستان و بلوچستان تصورشان این بود که به دلیل کمبود آب در این منطقه به انتها رسیده‌اند، اما وزارت نیرو در دولت سیزدهم برای تامین آب برای مردم این بخش از سرزمین در سه لایه برنامه‌ها و طرح‌های خود را تعریف کرد و با پیشبرد اقدامات جهادی و مدبرانه برگ زرین دیگری را در تامین آب هموطنان ورق زد.

وی گفت: در منطقه سیستان و بلوچستان بارش ببارد یا نبارد، از هیرمند آب جاری شود یا نشود، زندگی و معیشت و آب شرب مردم سیستان و بلوچستان نجات یافت. امروز در آستانه افتتاح طرح‌های آبرسانی به این منطقه هستیم و پیشرفت این مساله مردم این خطه از سرزمین را بسیار خوشحال و امیدوار کرده است.

محرابیان همچنین به تاثیر پروژه‌های وزارت نیرو در جلوگیری از وقوع حوادث فاجعه‌بار اشاره و خاطرنشان کرد: در سیلاب اخیر در منطقه بلوچستان اگر سد کهیر احداث نشده بود، فاجعه‌ای رخ می‌داد که در صدر حوادث سیل ایران جای می گرفت؛ با مدیریت مناسب و با اجرای این پروژه خدمت عظیمی ارائه شد.

وزیر نیرو از توافق با صندوق توسعه ملی برای تزریق ۱۲.۵ میلیارد دلار به صنعت نیروگاهی کشور خبر داد و گفت:تا کنون ۵ میلیارد دلار برای ایجاد ظرفیت نیروگاهی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و ۷.۵ میلیارد دلار برای تولید برق در بخش حرارتی در نظر گرفته شده است که پیش‌بینی می‌کنیم با اجرایی شدن این برنامه‌ها ناترازی صنعت برق به حداقل ممکن برسد.

محرابیان گفت: با ایجاد وحدت، همگرایی و انضباط کاری در صنعت آب و برق در مدت دو سال و نیم امکان تسریع در اجرای برنامه‌ها و اقدامات فراهم شده است و ضرورت دارد در ادامه مسیر فعالیت‌ها نیز از تمام ظرفیت‌های نخبگانی و کارشناسی صنعت آب و برق برای پیگیری دقیق امور بهره‌برداری شود.

وزیر نیرو درباره اصلاح تعرفه‌های آب و برق در دولت سیزدهم اضافه کرد: بر اساس قوانین و مقررات در سال‌های اخیر اصلاحات بسیار خوبی در بخش تعرفه‌های آب و برق صورت گرفته است و سیاست کلی وزارت نیرو در این حوزه حمایت کامل از عامه مردم و اقشار آسیب پذیر و مدیریت مصارف بیش از الگو است.

هزینه مصارف بالای مشترکان پرمصرف به جامعه تحمیل نشود

وی در همین خصوص بیان کرد: اگر بنا به هر دلیلی برخی مشترکان اصرار دارند که بالاتر از الگو آب و یا برق مصرف کنند، هزینه این مصرف مازاد نباید بر جامعه تحمیل شود و آن‌ها باید هزینه مصرف مازاد خود را خارج از چارچوب‌های یارانه‌ای بپردازند.

محرابیان در بخش دیگری از سخنان خود لزوم صیانت از منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: اقدامات خوبی برپایه قانون در دولت سیزدهم برای حفاظت و صیانت از منابع آب سطحی و زیرزمینی در دستور کار قرار گرفته است که از جمله آن‌ها سامانه دوسویه آب و برق برای مدیریت تومان منابع آبی است.

رعایت الگوی مصرف آب توسط ۸۰ درصد بهره‌برداران از آب‌های زیرزمینی

وی در همین رابطه افزود: برپایه پایش‌های صورت گرفته در ۶ ماهه اول سال آبی جاری ۸۰ درصد بهره برداران از منابع آب زیرزمینی الگوی مصرف آب را رعایت می‌کنند و ۲۰ درصد دیگر از الگو تجاوز می‌کنند که در این بین ۵ درصد برداشت بسیار زیادی دارند و از طریق مدیریت توامان آب و برق تلاش می‌کنیم میزان مصرف و برداشت آب آن‌ها را کاهش و مدیریت کنیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در برخی مناطق کشور عمق چاه‌های کشاورزی به ۳۸۰ متر رسیده و ظرفیت برداشت برخی چاه‌ها از ۱۰۰ لیتر بر ثانیه به ۴ لیتر کاهش یافته است، گفت: باتوجه به اشتراکی بودن ذخایر آب زیرزمینی و محدودیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد، لازم است با هدف استقرار عدالت و جلوگیری از پدیده‌هایی مانند فرونشست، مدیریت میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی در چارچوب قانون دنبال شود.

محرابیان در ادامه به مدیریت جامع سیلاب در دو ماه اخیر اشاره و در این رابطه اضافه کرد: در هفته‌های گذشته در برخی مناطق کشور بارش‌های بسیار شدیدی رقم خورد که بعضاً از میانگین بلند مدت بالاتر بود، حجم خسارت این بارش‌ها با مهندسی و مدیریت دقیق وزارت نیرو به حداقل ممکن رسید و بخش قابل توجهی از بارش‌ها از طریق سد‌های احداث شده کنترل شد.

وی در همین رابطه بیان کرد: باوجود بارش‌های سنگین به ویژه در جنوب استان سیستان و بلوچستان و خسارت‌هایی که به سازه‌های برقی این استان وارد شد، مدیران صنعت برق به سرعت وارد عمل شدند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکلات ایجاد شده را مرتفع کردند.

وزیر نیرو در ارتباط با اجرایی شدن بند ع تبصره ۸ قانون بودجه با هدف سوق دادن صنایع آب‌بر به سمت آب‌های نامتعارف و پساب گفت: تامین آب صنایع آب‌بر از طریق پساب و آب‌های نامتعارف اکنون به قانون تبدیل و در برنامه هفتم توسعه نیز بر روی آن تاکید شده است و بر همین اساس باید با جدیت پیگیری شود.

امکان تامین آب صنایع از طریق پساب تا ۴ میلیارد متر‌مکعب

محرابیان با اشاره به اینکه از محل این قانون تا کنون ظرفیت یک میلیارد متر مکعب پساب به صورت سالانه برای صنایع ایجاد شده است، افزود: امکان افزایش ظرفیت تامین آب پساب برای صنایع تا ۴ میلیارد مترمکعب نیز وجود دارد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: با توجه به اینکه تامین آب صنایع از محل پساب ارتباطی با محدودیت منابع آبی در مناطق کم آب کشور ندارد، توسعه صنایع در مناطق کم آب با پساب به عنوان یک اقدام مورد تایید دنبال خواهد شد و اشکالی ندارد.

وزیر نیرو همچنین بر لزوم قطع هرگونه انشعاب آب شرب در شهر‌های مختلف کشور برای آبیاری فضای سبز تاکید کرد و در این خصوص خطاب به مدیران صنعت آبفای کشور گفت: آبیاری فضای سبز از طریق آب تصفیه شده و بهداشتی که قابلیت شرب دارد تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست و مدیران مرتبط لازم است نسبت به هرگونه انشعاب آب شرب برای بخش فضای سبز اقدام کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن