سرمایه‌گذاری ۲۷۰ میلیون دلاری صندوق توسعه ملی در طرح ذخیره‌سازی گاز شوریجه

طرح توسعه میدان گازی شوریجه D که بزرگ‌ترین پروژه ذخیره‌سازی گاز در ایران به‌ شمار می‌آید، مدتی معطل تزریق سرمایه بود که با راهکار اخیر در امضای تفاهم‌نامه بین صندوق توسعه ملی و گروه مپنا، امیدها برای تسریع در تکمیل آن افزایش یافته است.

به گزارش «انرژی امروز» از شانا، سعید رجب‌زاده، مجری طرح توسعه میدان گازی شوریجه در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، با اشاره به تفاهم‌نامه مشارکت در طرح ذخیره‌سازی گاز در میدان خانگیران مخزن شوریجه که بین صندوق توسعه ملی و گروه مپنا (سرمایه‌گذار و پیمانکار طرح) امضا شده است، توضیح داد: این تفاهم‌نامه ۲۷۰ میلیون دلاری می‌تواند مشکل سرمایه‌گذار در تأمین بودجه لازم برای اجرا را که عامل اصلی در تعلل و تأخیر این طرح از برنامه است، برطرف کند.

وی با یادآوری اینکه قرارداد طرح توسعه ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه در قالب قرارداد ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOT) بین شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و گروه مپنا امضا شده بود و باید تاکنون به پیشرفت ۸۵درصد می‌رسید، گفت: این پروژه به‌دلیل ضعف در تأمین نقدینگی تاکنون نتوانسته است به اهداف خود نائل شود، اما با تبدیل این تفاهم‌نامه به قرارداد و سرانجام تزریق پول به پروژه، امیدواریم توسعه میدان گازی شوریجه که نقش قابل‌ توجهی در جلوگیری از کمبود گاز در فصل‌های سرد در شمال و شمال شرق کشور دارد، به نتیجه برسد.

به گفته مجری طرح توسعه میدان گازی شوریجه در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، حفاری ۲۸ حلقه چاه جدید در میدان خانگیران و مخزن شوریجه در برنامه اولیه این پروژه پیش‌بینی شده بود که از این تعداد، تاکنون ۹ چاه در میدان شوریجه حفاری و تکمیل شده است.

رجب‌زاده با بیان اینکه کشورهای توسعه‌یافته بخش بزرگی از نیاز به انرژی در فصل‌های سرد را از محل ذخیره‌سازی گاز تأمین می‌کنند، تصریح کرد: از موضوع ذخیره‌سازی در کشور، با وجود برخورداری ایران از ذخایر خدادادی غنی و سوابق طولانی در صنعت نفت و گاز، غفلت شده است که جبران آن اهتمام بیشتر متولیان را می‌طلبد.

وی وجود ساختارهای طبیعی مناسب برای ذخیره‌سازی گاز در مخازن زیرزمینی را از مزیت‌های کشور برشمرد و تأکید کرد: باید ذخیره‌سازی را در ۸ ماه گرم سال از محل مازاد تولید در مناطق مدنظر، به‌ویژه نواحی انتهایی خطوط لوله، انجام دهیم و از گاز ذخیره‌شده در زیرزمین در فصل‌های سرد برای جبران بخشی از ناترازی بهره ببریم تا آرامش را برای مردم به ارمغان بیاوریم.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن