پروژه بزرگ سدسازی ایران در سریلانکا به بهره‌برداری می‌رسد

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو از افتتاح پروژه چند منظوره اومااویا با حضور مقامات ارشد دو کشور ایران و سریلانکا خبر داد و گفت: ظرفیت صادرات خدمات فنی – مهندسی صنعت آب و برق در سال گذشته ۶۰۰ میلیون دلار بوده است؛ البته توان صادرات در این بخش ۵ میلیارد دلار است اما در شرایط حاضر این امکان میسر نشده است.

به گزارش «انرژی امروز» از ایسنا، مجتبی اکبری امروز در نشست خبری افتتاح پروژه سد و نیروگاه اومااویا در سریلانکا با بیان اینکه پنج کمیسیون مشترک را در دستور کار داریم که در کشورهای قطر، الجزایر، اسلوونی، تاجیکستان و سریلانکا با هدف ایجاد برنامه‌ریزی و ارائه خدمات فنی و مهندسی برای کشورهای هدف ایجاد شد، اظهار کرد: شرکت فراب از چند سال پیش پروژه بزرگی را در سریلانکا شروع کرد که در چند روز آینده افتتاح می‌شود.

وی افزود: در سال‌های گذشته میز یکی از شرکت‌های ایرانی به بیش از ۱۰۰۰ روستا را در این کشور برق‌رسانی کرد و اتفاقات خوبی در این کشور رقم خورد.

او با بیان اینکه در پروژه مذکور شرکت فراب پیمانکار است و رقم تأمین مالی این پروژه توسط سریلانکا ۵۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است، گفت: متخصصان ایرانی با صدور و انتقال دانش و خدمات فنی و مهندسی به کشور سریلانکا، امکان آغاز فعالیت شرکت‌های سریلانکایی در امور مهندسی صنعت آب و برق را فراهم کردند که این مسئله مورد تقدیر رئیس جمهوری سریلانکا قرار گرفت.

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو به نظر مساعد و موافق رئیس جمهور و نخست وزیر کشور سریلانکا در پی فعالیت مهندسان ایرانی برای پیشبرد پروژه‌های مهم صنعت آب و برق اشاره و اظهار کرد: در شمال کشور عراق نیز شرکت فراب، پروژه‌ دیگری را در دست اقدام دارد و در ماه‌های آینده، افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق ایران هم‌اکنون در بیش از ۱۸ کشور دنیا در حال انجام است، گفت: صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت آب و برق در سال گذشته ۶۰۰ میلیون دلار بوده است؛ البته توان صادرات در این بخش ۵ میلیارد دلار است اما در شرایط حاضر این امکان میسر نشده، در عین حال هم اکنون ۷۰ درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به صنعت آب و برق است.

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو  از پیشبرد پروژه‌ای با همکاری پژوهشگاه نیرو و شرکت‌های منطقه درحوزه ساخت و فروش تجهیزات صنعت آب و برق خبر داد و گفت: مطالعات احداث مزرعه انرژی خورشیدی توسط متخصصان ایرانی در کشور سریلانکا آغاز شده است و شاهد برقراری رایزنی‌ها در این باره هستیم.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن