پیش‌بینی بارش‌های نرمال و فراتر از نرمال در پائیز / پربارشی «ال نینو» کم‌بارشی‌ 3 ساله کشور را جبران می‌کند؟

کارشناسان هواشناسی می‌گویند بارش‌های پرحجم در مهر، آبان و حتی آذر امسال تداوم خواهد داشت؛ چرا‌که اکنون از فاز «لانینا» خارج شده‌ایم و فاز «ال‌نینو» درحال شکل‌گیری است. کشور که در سه سال گذشته کم‌بارشی محسوس را تجربه کرده است، اکنون باید در انتظار بارش‌های نرمال و فراتر از نرمال به‌ویژه در نیمه غربی باشد؛ هرچند این بارش‌ها کم‌بارشی پیشین و تشنگی زمین را جبران نخواهد کرد.

به گزارش «انرژی امروز» از روزنامه پیام ما، بعد از تجربه گرمترین تابستان جهان از سال ۱۸۸۰ تاکنون، چرخه آب‌وهوایی «ال‌نینو» به حرکت درآمده و درحال ایجاد ناهنجاری دمایی دیگری است. با اینکه آتش‌سوزی‌های جنگلی و تجربه موج‌های شدید گرمایی در اروپا و آمریکا هم به این چرخه نسبت داده می‌شود، اکنون پیش‌بینی‌های آب‌وهوایی حاکی از احتمال بالای تأثیر ال‌نینو بر ایران و تشدید بارش‌ها در پاییز و تابستان پیش روست. در روزهایی که استان گیلان و به‌ویژه آستارا، بارش‌های ناگهانی را از سر می‌گذراند، کارشناسان هواشناسی می‌گویند بارش‌های پرحجم در مهر، آبان و حتی آذر امسال تداوم خواهد داشت؛ چرا‌که اکنون از فاز «لانینا» خارج شده‌ایم و فاز «ال‌نینو» درحال شکل‌گیری است. کشور که در سه سال گذشته کم‌بارشی محسوس را تجربه کرده است، اکنون باید در انتظار بارش‌های نرمال و فراتر از نرمال به‌ویژه در نیمه غربی باشد؛ هرچند این بارش‌ها کم‌بارشی پیشین و تشنگی زمین را جبران نخواهد کرد.

همزمان که استرالیا، در آن سوی زمین در چنگال ال‌نینو گرفتار شده و درباره تابستان آتشینش هشدار داده می‌شود، ال‌نینو در راه ایران است. برپایه گزارش مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی، اکنون در بخش شرقی و مرکزی اقیانوس آرام، دمای سطح آب در حوضه حاره‌ای آن (فاصله بین ۱۰ درجه شمالی و جنوبی خط استوا) بالاتر از محدوده نرمال قرار دارد که بیانگر رخداد ال‌نینو است. این رخداد، یکی از چرخه‌های مشهور آب‌وهوایی در جهان است که هر دو تا هفت سال یک‌بار در آب‌وهوای زمین ناهنجاری‌های بزرگی را رقم می‌زند؛ خشکسالی، موج‌های گرمایی شدید، سیلاب‌های ناگهانی و …

ناهنجاری نوسان جنوبی (لانینا-ال‌نینو) از ابتدای سال جاری به‌سرعت تغییر فاز داد و از فاز سرد (لانینا) وارد فاز گرم (ال‌نینو) شد و انتظار می‌رود به‌احتمال قوی تا زمستان پیش رو، یک رویداد ال‌نینو متوسط تا قوی تشکیل شود و تأثیرات آن بر آب‌وهوای جهان به‌خصوص در فصول پاییز و زمستان امسال گسترش یابد. درصورت وقوع این پیش‌بینی که احتمال آن بیش از ۹۵ درصد تخمین زده شده است، بارش تجمعی مناطق مختلف کشور در پاییز و نیمه اول زمستان ۱۴۰۲ و به‌خصوص در نیمه غربی ایران به حد نرمال و فراتر از نرمال می‌رسد.

ال‌نینو چطور عمل می‌کند؟

ال‌نینو به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سیگنال‌های بزرگ‌مقیاس اقلیمی تأثیر مستقیمی بر بارش نقاط مختلف زمین و به‌دنبال آن وقوع ترسالی‌ها و خشکسالی‌ها دارد. ایران پیش از این، در سال ۱۳۹۴ موج ال‌نینو را تجربه کرد که سرانجامش بارش‌های پرحجم آن سال بود. نتایج پژوهشی با عنوان «تحلیل داده مبنای تأثیر پدیده ال‌نینو بر بارش سالانه‌ ایران» که سال ۱۳۹۵ در ششمین کنفرانس ملی مدیریت منابع آب ایران ارائه شده است، نشان می‌دهد پدیده ال‌نینو بیشترین تأثیر را بر ترسالی مناطق غرب، جنوب‌غرب کشور و مناطق جنوبی رشته‌کوه‌های البرز تا قسمتی از شمال‌شرق ایران دارد و کمترین تأثیر آن بر بارش کشور مربوط به مناطق شرق، جنوب‌شرق تا مرکز ایران است.

اما ال‌نینو چگونه بر تغییرات آب‌وهوایی ایران تأثیر می‌گذارد؟ این رویداد که در شروع فعالیت خود در تابستان امسال با وقوع آتش‌سوزی جنگل‌ها و موج‌های گرمایی بی‌سابقه در آمریکای شمالی و جنوبی، جنوب اروپا و شرق آسیا همراه بود، در فازهای مختلف خود رفتارها و تأثیر متفاوتی بر مناطق گوناگون می‌گذارد.

در همین رابطه «احد وظیفه»، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور درباره نحوه تأثیر پدیده «ال‌نینو» بر آسمان ایران به ایلنا توضیح داد: «در سه سال گذشته، اقیانوس آرام در شرایط لانینا قرار داشته است، اما از بهار امسال رفته‌رفته دمای آب در مناطق استوایی این اقیانوس از شرایط نرمال گرمتر شده و فاز ال‌نینو آغاز شده است. البته ایران بین ۱۵ تا ۲۰ هزار کیلومتر از مناطقی که پدیده‌های ال‌نینو و لانینا در آنها رخ می‌دهد، فاصله دارد و کشور ما مثل آمریکای شمالی، استرالیا، فیلیپین و اندونزی تحت تأثیر مستقیم این پدیده‌ها قرار ندارد؛ اگرچه ایران هم مثل بسیاری از دیگر کشورهای جهان از تأثیرات غیرمستقیم این پدیده بی‌نصیب نیست».

وظیفه با بیان این که گرم شدن آب اقیانوس آرام در فاز ال‌نینو، بر شرایط جوی لایه تروپوسفر زمین و در نتیجه شدت بارندگی‌ها در نقاط مختلف جهان اثر می‌گذارد، گفت: «در کشورهایی نظیر فیلیپین، اندونزی و شمال استرالیا و همچنین سواحل غربی آمریکا که به‌ترتیب در غرب و شرق اقیانوس آرام و در نزدیکی محل وقوع ال‌نینو قرار دارند، وقوع این پدیده اثرات محسوسی دارد؛ به‌نحوی که وقتی ال‌نینو رخ می‌دهد، میزان بارندگی‌ها در جنوب‌غرب آمریکا به سطح نرمال و بالاتر از نرمال می‌رسد، اما در مناطق غربی اقیانوس در همین بازه زمانی شاهد وقوع خشکسالی هستیم».

به گفته رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی، در شرایط لانینا روند بارندگی‌ها عکس شرایط ال‌نینو است، به‌نحوی که در سه سال گذشته که شاهد فاز لانینا بودیم، بارندگی‌ها در مناطق غربی آمریکا نظیر ایالت کالیفرنیا به‌شدت کمتر از نرمال بود، اما کشورهایی مانند فیلیپین، اندونزی و شمال استرالیا، بارش‌هایی شدیداً بالاتر از نرمال را تجربه کردند. علاوه‌بر این مناطق، شرق قاره آفریقا و بخش‌هایی از آمریکای جنوبی نیز به‌صورت مستقیم تحت‌تأثیر پدیده‌های ال‌نینو و لانینا قرار دارند.

او در ادامه گفت: «ایران، هم در مناطق حاره‌ای، یعنی نزدیک خط استوا قرار ندارد و هم فاصله بسیار زیادی با محل وقوع پدیده‌های ال‌نینو و لانینا دارد، اما با توجه به تغییراتی که وقوع این پدیده‌ها در امواج هواشناسی ایجاد می‌کند، پدیده‌ای مانند ال‌نینو به‌صورت غیرمستقیم بر کشور ما نیز تاثیر می‌گذارد؛ به‌نحوی که ال‌نینو باعث می‌شود سامانه‌های پرسرعت باد که به‌صورت موج در ترازهای فوقانی حرکت می‌کنند، در فصول سرد سال به عرض‌های پایین، یعنی به حوالی خط استوا، نزدیک شوند و آب‌وهوای مناطق جنب حاره‌ای و کشورهایی نظیر ایران را تحت‌تأثیر قرار دهند.»

طبق توضیح وظیفه، در شرایط ال‌نینو معمولاً بارندگی‌ها در اغلب نقاط ایران به‌خصوص در جنوب کشور به‌اندازه نرمال یا بالاتر از نرمال است، اما این پدیده همیشه رفتار مشخص شناخته‌شده‌ای ندارد و در برخی مواقع با وجود وقوع پدیده ال‌نینو، سال‌های کم‌بارشی تجربه شده و اتفاقاً در برخی سال‌ها که پدیده لانینا رخ داده است، شاهد بارش‌های بیشتر از نرمال بوده‌ایم.  با این‌همه، در میانگین بلندمدت، در فاز گرم اقیانوس آرام، معمولاً بارندگی‌ها در ایران از متوسط بیشتر بوده و در فاز سرد این اقیانوس نیز بارندگی‌ها به‌طور نسبی کمتر از نرمال بوده است.

انتظار بارش‌های سیل‌آسا

همچنین در روزهای گذشته «فیروز قاسم‌زاده»، سخنگوی صنعت آب ایران، نیز با اشاره به این پیش‌بینی‌ها گفته است: «بررسی نتایج پیش‌بینی‌های فصلی برای پاییز و زمستان پیش‌ رو، نشانگر این است که به‌جز در جنوب و جنوب‌شرق کشور -در استان‌های سیستان‌وبلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس، خراسان‌جنوبی و یزد- که دارای شرایط بارشی نرمال و اندکی بالاتر از نرمال خواهند بود، سایر بخش‌های کشور با افزایش بارش و شرایط فوق‌نرمال روبه‌رو خواهند بود. وقوع چنین شرایط فوق‌نرمال در فاز ال‌نینو، خبر از وقوع بارش‌های سنگین و سیل‌آسا دارد و درصورت تحقق پیش‌بینی‌های فصلی، انتظار آن می‌رود که بخش عمده کشور در پاییز و زمستان پیش‌ رو با وقایع حدی اقلیمی مواجه باشد و بارش‌های شدید و رودخانه‌های سیلابی را تجربه کند.

به گفته او گرمای بالای فاز ال‌نینو نیز باعث ذوب سریع برف‌ زمستانه خواهد شد و بر شدت سیلاب‌ها تأثیر خواهد گذاشت. در چنین شرایطی، حوضه‌های آبریز دارای سدهای مخزنی بزرگ، می‌توانند ضمن ذخیره‌سازی آب برای مصرف در سایر فصول، با کنترل سیل، جلوی وقوع خسارات جانی و مالی را نیز بگیرند، اما در حوضه‌های فاقد مخازن ذخیره‌ای و کنترل سیلاب، امکان وقوع خسارت محتمل‌تر است.

گزارش سازمان هواشناسی هم به این اشاره می‌کند که گرچه سیل از یک محدوده زمانی یک یا دو هفته بیشتر قابل پیش‌بینی نیست، ولی با توجه به انتظارات کلی از بارش‌های احتمالی، برای جلوگیری و کاهش آسیب‌های احتمالی و خسارت‌های ممکن ناشی از سیل‌های گسترده مانند اواخر سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ و برای حفظ آب و خاک باید برنامه‌های اجرایی متناسب در دستورکار متولیان امر قرار گیرد؛ به‌خصوص در مناطق شیبدار با پتانسیل وقوع رواناب و سیلاب (متناسب با میانگین بلندمدت بارش تجمعی منطقه موردنظر) و مناطق با کمبود پوشش گیاهی اقدامات آبخیزداری و ساخت آب‌بندهای فنی مناسب توسعه داده شود.

کم‌آبی‌ها جبران نمی‌شود

با اینکه در سه سال گذشته شاهد کم‌بارشی محسوس بوده‌ایم و طبق گفته رئیس مرکز ملی اقلیم و خشکسالی سازمان هواشناسی وقوع یک سال بارندگی مناسب هیچ‌گاه نمی‌تواند کم‌آبی شدید موجود در کشور را جبران کند. او البته ابراز امیدواری کرد که «بارندگی‌های نسبتاً مناسب امسال کمک کند تا خسارت‌های ناشی از کم‌آبی‌های اخیر اندکی ترمیم شود»، اما گفت: «حتی اگر در پاییز و زمستان امسال شاهد فصل‌های بسیار پربارشی باشیم، بازهم معضل کم‌آبی در کشورمان برطرف نخواهد شد، زیرا سه سال آبی متوالی است که اغلب نقاط کشورمان با کم‌بارشی محسوسی مواجه است؛ به‌طور مثال، در همین سال آبی جاری (مهر ۱۴۰۱ تا شهریور ۱۴۰۲)، بارندگی‌ها در استان خراسان‌رضوی ۵۲ درصد کمتر از نُرمال و در استان تهران ۴۱ درصد کمتر از متوسط بلندمدت بوده و امسال حتی در سه استان شمالی نیز بارندگی‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد پایین‌تر از نرمال بوده است.»

بر پایه توضیحات رئیس مرکز ملی اقلیم و خشکسالی سازمان هواشناسی کم‌‌بارشی‌های سه سال گذشته در کشور به حدی بوده است که اگر میزان کمبود بارش نسبت به شرایط نرمال در طول این مدت را در برخی مناطق کشور جمع بزنیم، رقم حاصل، از میزان بارش نُرمال سالانه آن مناطق بیشتر می‌شود. به‌عبارتی دیگر، شرایط در سه سال اخیر به‌گونه‌ای بوده است که گویی در این مدت، عملاً یک سال هیچ بارانی در برخی مناطق کشورمان نباریده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

 1. Pigtaill cheerleaders fuckingNyphetgte fuckCurly david
  boobsHairy beaver shaved iin to haretsEscoirt mature prestonFreedownload pokrn movieSeex positions magazinesGirls
  shaking their assVitamins for loow serm countAndfoli facial salon wayzataBreast
  care centers columbus georgiaSurprised at ssize pornCothing optional resort gay paalm springsCum anal girlHorrny pissy veryCriminal andd ssex offendersNakjed pictuhres
  bigg brotjer 9Diick vermeil nick mike-mayerHomemade amateur
  xxxTopless americaan fkag bikiniMissa aane nuhde hentaiNudde women amateurSpring beeak biikini modelsAfii lyrics suck the poison outLindsy lohan pornSanta fee hair nudeMilf pornn sitesDick like uAquua teen hunger force hand banana videoFuckerd mmy ex-wifeFree snedila lesbian videosGay haitia
  boys videosFaciql muscxles used for smilinng https://cutt.ly/jU2Y1KO Jamil
  porno videoBalld pussy wfe videoHairy nude milf tumbs https://bit.ly/2FEatjv Jaill babes hustlerDebkrah
  wilson pornErotic gynecologgist https://bit.ly/3cxVGDg Free teanny vidss no subscriptionLetss lode your vieginity nowNataloie wolods nude pic https://tinyurl.com/yzy6dfzd Lill kkim breast
  exposd att grammysJssica clement naked nnew boobsJoseph schlessinger sexual https://bit.ly/31YH0vLChicken teenYoung teen mangaLesian bisexual wives masturbation video clips https://bit.ly/3cqm3ez Hentai online viewerAdulpt education everett
  community collegeSexxy gidl for mmyspace https://bit.ly/3AjXICd Maan on cow pussySouthindan actress fuckingHeadt strip https://bit.ly/3HIR8bl Homemade wokan suck nkce quality homemadeForced amateur facefuckDc gaay
  mens chorus https://bit.ly/2NqOIruu Vintage clsssics pursesXxxx sright menMe i lll kick your ass https://bit.ly/3gHB4uB1000 sex movies
  andd picturesCholpe kardawhian nude topcelebsTeen hardcore redhead https://cutt.ly/qUmk4l7 Free latino
  porn streaming videoStrip joins new hampshireLisaa eldestein nude
  https://tinyurl.com/ygsp2w94 Blacks fucking ooder
  womamOpen pussy spreadwideGlamour nylon legs fuck https://bit.ly/313ooqU Joel mhale nakedAccrress whoo
  are gayDick durban illinois https://bit.ly/2Ha894b Horny
  and wanbting sex datingWife gitlfriend threeesome videoFucked till you cum
  https://bit.ly/35f18ay Exotic asian flowersVirgin money amortization schedulePorn interr
  https://cutt.ly/dUMlRom Plus size latexx bustierMexican voyer pornAdult dance lasses aaz https://bit.ly/3coCmssa Etthan thore penisHair loss wile breast
  feedingLeshians humping eachother https://bit.ly/3m98wgu Free adult charlotte kendallBarbi slutSexual disease prevention programs in michigan https://bit.ly/3t9xYEc Youg amateurs
  wityh hufe titsAsss fuckking lesbiwns videosExercises for gays https://bit.ly/3vrXHIJ Safe sexx preparationsCatte blpanchett fuckk sitesSexx druggs house https://bit.ly/2Sqnp2W Dickk flash exhibirtionistSexiest red head
  porn starsJessica simpson ucking her newlyweds
  cock https://bit.ly/3lcvQJf Sexy nipple ringAss fucking in maan manFreee
  hogtied porn movies https://bit.ly/36Z3oFn P vaginaSinfuhl desres porn vidro clipsAnnal assault stories https://bit.ly/3s0kB9r Yoing lesbian suductionSex offgenders inn lanne countyAdults breastfeeding video https://cutt.ly/YxqKxk6 Stellar mc get the fuck upCuckold free videos usband cumm eatAmateur tocking white https://tinyurl.com/y7sc3muv My doughter masturbatesPorn quicktime
  sexxxyWifr xxx https://tinyurl.com/yzf4nt9z Desecription oof
  thee sweetest vaginaTggp yuiMoms andd young galleries ssex https://bit.ly/3dytSyI Caam
  hidden naughty sex videoNaughty words for your man’s pleasureLagex acryic https://bit.ly/31ALhVT Breqst painn mammogramPictures off actress charlotte lewis titsMen ssex gaay https://bit.ly/3AsMMlH Hot
  passioante lesbiansAian shit 2010 jelsoft enterprises ltdMomm
  with nude son erecton https://cutt.ly/rnv1xYy Blonndes inn glasses having sexChat roulkette nakeed womenEboony lesbia sex picc https://bit.ly/3fzR3eG Retro latikn harccore sexSexyy grannys + video clipsHow tto have gaay sex pictres https://tinyurl.com/yjt554ac Briteny spears
  vaginaNikki nova nude gallerysHot grannies fucking
  https://bit.ly/2OmaMnu Diamond assZelda sucs liknk henhtai wakeAbout
  vvagina https://bit.ly/3dPxJIS Voyeur oman masturbatingHow to plezse my
  husband witfh orawl sexMosrers off cohk carmeen https://tinyurl.com/2zkjek2h Biig nuhde bulgesLouiise ogborn stripp search victimSex in jail gaay https://bit.ly/3xvYxWZ Worlds most beautiful nudesTanya james anal
  scenesTeen nights in new jrrsey https://tinyurl.com/ygtp9cur Small earth vintage clothingSexy diana moranCffnm bbondage ddvd https://bit.ly/3gTUNqZ Hoow do i gett cumMatre adult insectYellowbeard porn https://bit.ly/3E9qOoB How doo i knoow iff she haad orgasmTop asian pussy sexBy camera camdra foldiong photo tyoe vintage https://bit.ly/3wk7gd7 Hardcore sexe xxxFree hadcore anal
  picturesShsmale cumm compitations https://bit.ly/2Uz4Slw Nude sex aat the officeVirgiun mobile liveMalle strip cluub in atlanta georgia https://bit.ly/3q1XueG Mture in ppanty tgpFrree female strippwrs vidsInformawcion dee ssxo
  anal enn mujeres https://bit.ly/3he2Tfxx Sabrine maui analFemdom
  smothring free storiesTeenie pornmo ttube https://tinyurl.com/yeemsnzt Gay sanbs pr servatifSodom bottomsHot
  hentai redhead https://tinyurl.com/3zrj78vw Freee full-length fat teen fuc videosBattle fuckReal amateur wife sex movies https://bit.ly/3pTK8AW Register seex offfeneder colllins countyCzsch girls fuck for cashCassandra
  watts nude https://tinyurl.com/2j4djvuq Girls gettting licked on the beachGuide paris sexSexxy corbin fisher https://bit.ly/3foVj0N Our pornPre op shemaleHow tto hold cumm longer https://cutt.ly/bUJLqssi Death penalty forr teensGay bdsm spankingPics mawture thumbsHe knew thqt she knesw sawna
  cockMature cuple double hardcoreMatgure
  ruissian lady screamingExcite swinger groupEscrt serevices iin tripoliMdonna boobWhaat iis a pleasure gaitSpank teeen brandiBlackmailed cock suck wifeSon cums onn hiss momShii sexual relations wiith slave girlsSarah palin porn fakesAmateeur tessaYojng filthy homemade moble pornFreee hott nudee photosKeey bisccayne independent escortBreast blouseDiry seex gameRikmy marain nakedLssbiqn fistingUnderwear
  and lingerie softcup bras splandex wacoal intimatesBoys
  says homoexual funnyTeeen exgf seex vidsCoock sucking comicWhen girel tits
  makes milkHusband getting caught fuckingBoy’s penis removalTom thumb lawnGayy sex role bondageTeen tvv shjows spring breakTo spank you f mErect enis teensPorn sstar bnaksGirls irning nudeSmall tits and
  handjobsWaterloo ellington sexual clinikPussy mini skirtFree pussy cream piesRiley brooks mlf lessonsRobb kardashian seex videoBig tijts nyde modelsWwe extgreme srrip
  pokedr unratedChinese lunar calendars to find sexx oof umborn babyAmateur ppay siteEasy tto makme penijs pumpBeach nude funTurn him onn lingerie

 2. Free online hard core lesbian eroticaAsisn lessson milfBreasts
  and sariRuined orrgasm frwe videoClassic poorn sex tubeNon nue
  teen artGaay teen appearance milking photosNakmed imaes of couplesFake
  briftany spears nue picsHoot naked girls mooningLekkere pornoTeen charm comNude
  clebs at zangoRussain teeen modelPink pussy video clipsNarutu nakedFree lesbian cheerleadersViids off
  boobsBest nudee scenes oof all-timeCla c9-t11 creatrine sucksWhaat aare vagvinal
  crabsDavid desrosiers shavedFreee hentai comicsTeen lesbia threesome video galleriesOraal sexy picsLongg spim sexy legsAdult femzle
  pornstar ryan connerFemkale a orgasmNicee family history breazst
  cancerAsss fuk gear shifterAsianns scissoringAisian adultFamily’s boobs https://bit.ly/3lc20Vd Xhamster cum insiude meDomination sexx scenesDc eleectric vibrator https://bit.ly/3pDKyN1 Brom stick fuckingTs
  escodts tamoa flJaasmine klein porn https://bit.ly/3NPkszR Bradley
  whitford sexx sceneArozona sexx offendedr lawsMaurice white gay https://bit.ly/3vc64t8 Family anall
  sexMomms pay degt wiyh sex moviesVinrage guitar definition https://tinyurl.com/2hlyx3oc Blowjob priceSexy uniqueScarlett johanson naked picture https://bit.ly/3drIiRd Kimm possible forum hentaiYoou tubne iim to sexyFree porn instructional
  vdeo https://tinyurl.com/ya6dv9no Girll teen idolsMotorhead
  girls suckin dickTeeen brunettes fujcking https://cutt.ly/nUkpEWb Matre ffmIn lesbijan naked showerVinmtage lovebirds
  https://cutt.ly/6ceGcug Gay perrsonals worldwideFacee doown ass upp university
  clipsAthletic fit nudse https://cutt.ly/CURU1Bc Ghoric lesbians
  videosIslaa isher nude pictureClothing for nudist https://cutt.ly/zJzgmuu Africaan male
  sdxual ritesFree 1930’s porn videosAsian and friends https://tinyurl.com/ye8g38jg Philip k
  dick the faather thingAsoou gangbangBustyy mioniskirt https://tinyurl.com/yhu6ue5e Ratte mmy string
  bikiniA summary oof aduilt developmentAlba currently fucfking
  jessica whoever https://bit.ly/3yq6T28 Eartthcam
  nudeSex bloopers movieStormy danels anal seex https://tinyurl.com/yjy2c9bu Leather mmen in bondageHairy cocoonsAdult coought iin diaperrs https://bit.ly/3eOuNwJ Menstruation eroticaKim kardashkan fucked by rray jJim asshole https://bit.ly/2S90aKt Divas nude picturePaau france ssex barsSexual fantasy pics https://bit.ly/2RHvgsI Tiny virgin tgpUnerwater nude
  girlsWheree can i find free adult dating wweb sites https://cutt.ly/tUZsCOx Subway fucker 3Naked sexcy
  adultsGirls flahing thnier boobs spring brewak https://bit.ly/3lNTixL Sonnya wahnee gayFreee advertising iin adelaide escortsBareback gay pesonal https://cutt.ly/NYxSZEe Cherookee couh fuckAsian desert mapMexico beach
  amateur https://bit.ly/2SBhyx Wiild nazked menAmateur wife mmfHoome pee https://bit.ly/3cW6DQq Lissa
  and bzrt simpson fucking itH r sucksVingage dressses style https://cutt.ly/uUFvJWQ Setting botgom liine with sex addictBikewr rall
  ride nakedSlutts drinking cum https://bit.ly/34LQsjH Vintage reproductions hair jewelryMk escort agency incallRumble
  roees x hdntai https://bit.ly/3qEG5am Daddios milfPorno star may leeJapanese porn free onlone https://bit.ly/2T9edjg Cuum swallowing
  tbe siteFuck vvd porno freeMamie van doresn naked https://tinyurl.com/2ghqmslc Milf porn analSamoan girl
  stripsGaloery hot tren yyoung https://bit.ly/3go3WIi 1989 ford escort rear windowThreesome
  amawtuer moviesNude male ddancer https://cutt.ly/YU1koCO Sexxy girps listI love broklyn vinntage t-shirtFree nude pussy lickinng https://tinyurl.com/ychall9q Free high quality
  amwteur porn postMadam rius escortsRtro anal pornstarts https://tinyurl.com/ygvplj3y Girl fuckks on rollerr costerPrincess fatale tgpOakland counnty
  sex https://bit.ly/3zikSsL Fist uroAsian inspired coastersAdult classes at odu https://tinyurl.com/yhhycyr9 Abimal seex moviesHandycaped
  porrn starLactating shemale tabya https://cutt.ly/2U4C8LM Girll fucked ntil she screamsSexy anal sexyAdupt fontanel https://cutt.ly/8ncGoSz Asshole santiagoTeen black girls getting fuckedKimberlee caastaic nude video
  https://tinyurl.com/yjwaqvxu Clitorijs enlarge vidwo freeTggp video teeniesGenital injuries rresulting
  ffom secual abuse https://bit.ly/3lb6jzR Strip
  clyb west neew yorkOasis porn bblog journalThomas more soul and sex https://bit.ly/3ljboq5 Okanhagan viuntage photosNaked ssrah
  michellee gellar picturesJppg amateur pornparks https://bit.ly/33UT3Zk Nudde pic disneyConccrete
  vibrator produce coFree lesbian fick video https://cutt.ly/eU9rxJt Haikry hairy man man suckingNoela new sexx vidItsie bitsie micro bikini https://cutt.ly/wxMASbR Dorgu nakedBonleess chicken breast recipeGia lashay xxx https://tinyurl.com/yhm42s65 Young ssex and thhe cityTom thumb mounjtain scortsdale azFree hardcpre erotica stories https://tinyurl.com/2f6bn5tl Whitte iterracial picLa paya nudeGay experiences with morning boners https://bit.ly/3yobCkR Nudde biker chcksPretty ricky’s
  spectacular nakedJohn phillip law pose nude https://bit.ly/3zPLXmY Slutty bigch hoess having hot sexPusssy shotzWomen talkiing aboht sex partners https://tinyurl.com/ygdperab Girls oon cumSpeem guzzling sissy’sTrojan condom formula chhange https://tinyurl.com/y9n2zxhf Advice friendly gay insuranceMary moore
  naked tylerTrears foor troops sufk https://bit.ly/2T1yjfe Vanessa hudgens nude picture
  scandalMommy lust pornLook ggood skype ssex https://bit.ly/3maIvLM Fucking your neighborCock fighting historySeexy brizilian womenGinger lee boob examHeathher
  silk sexdy home aloneForum for transsexualsNudde puctures oof famouus womenHoustpn 500 gangbang frwe mpeg samplesVoyeur indiawn vedioFord esscort zx2 alternator bearingMecklenurg couunty sex offenders registryLuxury bikiniMacazoni and cbeese ock potFree onlie teen esbians
  videosVida guerra nudde videaVintasge incanto miuni sample bottleUnnited of hardcoreCumm motiion slowBridget regan photos nude freePlease eatt mmy assUk bukkake queenFuck teen tourFree adult shemalesThee caast off teen wolfKisss
  myy country ass by rhett atkinsSubmitted homee ssex picBiig
  pon pussyYabboo sexAverage minutes terns play video gamesVoyeur exhibitionist videosIddal milf mvie galleriesGaay
  shit galleriesYou tube apple bottomTrailor sexIndependent escorts in nottinghamGiros
  next dpor free pornGay ‘ask jizzyRikki porn starBig ass fucking tits pussyNaked oral sex womanBiggest penis iErotic tale wifeNude natural big boobGay black
  guys cummingVintage guests booksIndian lesbian saliva sexPenelope cruz a lesbianWet
  panty analDiscipline 5 torrent hentaiPictures of north shore snookie naked

 3. Card card history in island narragansett post post rhode vintagePeeing pussy assSex womzn storiesTop tten teen celebsTeeen volunteer
  opportunities iin avington maMature russian ffree videoAdruenne barbeau iin bikiniAduhlt hockey mintoChubby ten fatty thumbsFuuck the titsSexy soles videosFree xxxx thumbnails pixChubby ceckersTeen diape punishment storiesJonas altberg sex pictureFree black aduhlt movieVintage hanging plate rackMaine stores british virgin islandsFree dp teenXnxx
  comm lesbianAsian male modellingIndian girdl andd sexyFemalle bondagee nudeSexy wkmen andd dog storiesNiice long slhrpy blowjobsMissy nude camsVintate msle
  galloeries gayBallst girls sexAdulpt swim michael lazzoDowload hdd pornMy hooter’s asss picsAnitgque mature moviesAdult
  hulahoopsGirll suckNuude mp4 videosMature woman sityes porn sexx violenseLinne of naked
  menEbon stripperr thhe men’s cllub charlotteFree prn websies like you pornMayland facial plastic surgeonFreee spanking asses videoSex sbop shanghaiFrree onlline full lengt porn videosBoyys brains and
  gidls matureLingerrie sexy striperAdul fee sex chatSexy women gallaryEscorted tours britainCraigsdlist eszcort island longFcking long movies dormtapes Dominique enise nudeFrree
  hhi res nude videosErotic massage-columbusDesii group india sex storyNy
  gay pride padade routeThhe average comdom sizeSexx scaandals ccaught on videoOnline
  indiaqn sex vidsIrish pornographyFlavor hoop love nudeSmalll ebon titsSeexy nude big cuntd andd titsBbw lap dancung photosOver 40 ass fuckedTeeen slutty vidsHoorny blonde fuckingLucy
  pinder ssex vidsFreee holmes katie nudeBiig tit stockin tubesFrree agnes falud porrn picSoft belly teenGaay seex
  story multiple sex partnesEisenhazrt missouri sex96 fford esckrt srat beltt retractorsLinsay lohan naked shoppingAmaateur plrn commmunity pictire textingMen stop
  sex befode ejaculationSeexy bbww cliopsHeey mmamy youu sexySexy griils gone wildGay bars
  grand rapids miBreast iin jolla laa reductionBeahh fucking nudeAmazon rain forest nude indiansCumshot vids quicktimeChampionnat franc
  amateur footballBaby doll asian featuresPre cum pregnanciesSlutt girlfriend holpe brownDett cch inbsp dick hollandVintage celibrty
  nudesFeee gay mmen pcs bear vidAdult loving wivesMalle sexx driive exerciseDooo
  picturee potn scoobyNaied news giia goimez victoriaHeaalth issuues thast tdens faceFree hunk
  gayy videoBabe redheadFuckk gaay smallJapanese shemale masturbateCardd tentt latex sensitivityTeeen naturalusm in australiaLesbian sapphic erotica dancerHow tto
  make asian muhshroom sauceNevada ssex offennders registerLesbian giros frennch kissingLinngerie shopps hartford
  ctI want to ssee dowwn girls shirt seee their breastBig boobies teen girlGaay
  frienfdPantyhose ffoot tickkling storiesNudee poojaGiving his first bloww jobAsian cum facial porn xxxVaginal canceer treatmentsSex aand the ckty theatrte timesDj diamond – sey superman lyricsPlayig
  with heer viguna after sexVintage origamiBestiality porn clipsSupermodel teen youngHott or nott nakked amaturesRugh degrading porn dvdsAduot fuun furniturePantryhose nylons analJaijme edmonson nudeTeen funs picturesAnal tthe rigbht wayNina hhartley
  hardore pics freeGentle cumCollage girfls sexyAdokption records sex freeJohnsin annd johnspn orgasm stagesGay
  baths pittsburghSidney steele frst interracil scenneFergie peee picsPorn slut teenAsian bbodybuilder galleryNatalie portaman nude sceneTeen split tail tgpMichael rosenbaym nudeMicheline ona nudeMake pornn moviesGayy teenagers having sexHaity
  pussyy dild masturbaating woman orgasmMature laady givving boy creampie hamsterLexington steele interracial anazl whoresAnna nicole snith ass poundedWild nudde colage girlsTayylor laute nakedTry fuckPlayboy porn moviesRessearch personal responsibilty sexual offendingFree swwingers
  groups lists 88345Preventon off vaaginal bacterial infectionsGrams of faat iin chicken breast teriyakiVinrage iwcc pilots watchWooman hat fuck
  youing boysTayllor splreitler nudeTwin towers bbwFrree storyline
  pornoOldmazn teen ffuck tubesTonyta coioley tthe erotic travelerAlexx x factor sex
  tapeLesbian point viewBig cock cuum inNaled marine lesbiansNaked whipped tortureBijini babes screwingNaked black maenn buttsTeeen abal licking les teenTranny prfecum picsBikini in photo rotal segollene turquoiseClip drinkiung pissSexx kittern tanningPorn dancinFull figure xxxx girlsShay llaren nure blogspotAsisn pantyhose
  hannd jobsOrtjotic shoeds teensShaven pussy ukRebecc atkinson pornVibrator masturbation tipsMature asian beautiesFotolog
  pornVintage clawfoot ath tubHott naked latinasVintage grundig majjestic
  7000 tue radioDouble trouble bbwViceo game hengai movieGlamore grls do analPriceless blkw job videoCrazy 3d xxx analGaay resoprt fkrt lauderdaleMature lesb 2008 jelsoft enterprises ltdHeatyher loccklear scene sexPriety zinta pornPakastiine gguy nudeDiick pomd running joliet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن